Kahtalı Çiftçiler Başbakandan Müjdeli Haberler Bekliyor

22.12.2017 09:49:27
Kahtalı Çiftçiler Başbakandan Müjdeli Haberler Bekliyor
Kahta'da tarımsal sorunların giderilmesi ve çözüm bulunması için "Kahta Tarım ve Hayvancılık Platformu"24 Aralık 2018 tarihinde başbakan sıfatıyla ilk kez Adıyaman'a gelecek olan Başbakan Binali Yıldırım'dan Kahta'da bulunan tarımsal sorunların çözümü hususunda müjdeli haberler beklediklerini açıkladı.

Kahta ilçesinde tarımsal sorunların ortaya koyulup çözümlerinin bulunmasına yönelik çalışma yapılması adına tarımsal STK’lardan oluşan‘’Kahta Tarım ve Hayvancılık Platformu’’ kurulmuştur. Bu platform Kahta’nın temel tarımsal sorunlarını tespit etmiş olup, gerekli çözüm önerilerini ortaya koymuştur. 24.12.2017 tarihinde ilimize teşrif edecek olan  Başbakanımız Sayın Binali YILDIRIM’dan, belirlemiş olduğumuz tarımsal sorunlarımızın, çözümü konusunda müjdeli haberlerini bekliyoruz.

Kahta’daki Çiftçi-Üreticilerimizin Temel Beklentileri

İlçemizin en büyük geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Her ne kadar, son yıllarda Hükümetimizin almış olduğu tedbirler sorunların çözümlenmesine katkı sağlasa da, halihazırda üreticilerimizin bir takım sorunları ve beklentileri mevcuttur. Bu beklentiler karşılandığı takdirde üreticilerimizin daha yüksek verim elde etme ve rekabet güçleri artacaktır. Temel sorun ve beklentiler aşağıda kısaca takdirlerinize sunulmuştur.

Tarımsal Enerji indirimi

Son yıllarda enerjideki girdiler yüzünden özellikle pamuk üretim alanlarında daralmalar olmuştur. Bununla birlikte badem kapama bahçelerinin artması ilçemizin “Badem Diyarı” olarak anılmasına, benzer şekilde organik nar üretimindeki artışlar ile organik nar üretiminde Türkiye 4.’sü olmasına vesile olmuştur. Hayvancılığın artması için en büyük girdi olan yem bitkisi tarımına geçilmesi kaçınılmaz olmuştur. Sadece bu üretim desenleri ele alındığında bile su ve sulamanın önemi ortaya çıkmaktadır. Ancak, yüksek enerji fiyatları üreticilerin bu alanlara kaymasını önlemektedir. İlçemiz üreticilerinin tarım ve hayvancılıkta kullandığı enerjinin, en azından  komşu illerde (Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin vb.) uygulanan enerji indirimleri seviyesine çekilmesi verim ve kaliteyi olumlu yönde etkileyecektir.

Sulama Projelerin Hızlandırılması

Halihazırda çalışması devam eden sulama projelerinin (Koçali Barajı) en kısa sürede faaliyete geçirilmesi, Büyükçay Barajı projelendirme aşamasının hızlandırılmsı bir an önce hayata geçirilmesi, enerjiye olan bağımlılığı azaltacak ve üreticilerin yeni üretim desenlerine yönelmesine imkan tanıyacaktır. ,

Tarım ve Hayvancılıkta Yatırım Kredisi

 Bölgemizde tarım ve hayvancılığın kalkınması ve sesini duyurması için finansman kaynağına ihtiyaç duyulmaktadır. Hayvancılıkta, özellikle et ve süt üretiminin yaygınlaşması için (0 faiz,  2 yıl sonra ödemeli yatırım kredisi gibi) üreticilerin kredilendirilmesi istenilen hedefe ulaşmayı sağlayacaktır. Bölgemizde yaygınlaşan meyve (Badem,Zeytin,Nar) kapama bahçelerinin sürdürülebilirliği ve meyve dikim alanlarının artışı, çiftçiye 0 faizle 5 yıl sonra ödemeli yatırım kredileriyle mümkün olacaktır.

Arazi Toplulaştırması

İlçemizde yapılan toplulaştırmalardan üreticilerimizin mağdur oldukları gözlenmektedir. Toplulaştırmanın amacına hizmet etmesi gerekirken, bazı arazilerimizin daha çok bölündüğü görülmektedir. Örneğin bir kapama bahçenin bölünmemesi gerekirken, toplulaştırma ile bölündüğünü görüyoruz. Bu nedenle toplulaştırmada, muhatapların fikir ve önerileri de alınarak yapılması mağduriyeti ortadan kaldıracaktır.  Bu konuda bir çok arazi sahibinden şikayetler gelmektedir.

Kahta’da Tarım faaliyetleri yürüten üreticiler adına,

 

Fatin Rüştü Zorlu TURANLI          Sırrı ÖZTÜRK           Mehmet Sena YILDIRIM

Kahta Ziraat Oda Bşk.           İl Damızlık Birliği Bşk.               Badem Birliği Bşk.

 

İhsan KAYA                                           Nezif ŞAHİN                  Mehmet ÇELEBİ

Akıncılar Kırsal Klk.Kop.Bşk.        KZO Bşk. Yrd./Çiftçi        TEMA İlçe Temsilcisi

               

Osman Çetinkaya              Zeki Köse                          Mutlu ŞAHİN

DR NAR kurucusu            Kösera Kurucusu             Tarım DanışmanıUYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
NÖBETÇİ ECZANELER

Bu Gece Kahta'da

Nöbetçidir.


GAZETELER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kahta Gerçek Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.