Sülüklü Göl Tehdit Altında

20.7.2020 19:22:53
Sülüklü Göl Tehdit Altında
Gerger ilçesinde bulunan ve her yaz mevsiminde binlerce insanın şifa aradığı Sülüklü Gölde, bazı vatandaşların ve korsan sülük satıcılarının gölde sülük götürmesi ile birlikte, gölde neredeyse sülük kalmadı.

Gerekli önlemlerin alınmaması halinde yakın bir zamanda gölde sülük kalmayacak.

Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte, sülüklerle tedavi olmak isteyen vatandaşlar, Gerger ilçesinde bulunan Sülüklü Göle akın ediyor. Gelen vatandaşların büyük bir kısmı sülükleri beraberinde götürdüğü için gölde neredeyse sülük kalmadı.

Her yıl binlerce insanın tedavi amacıyla gittiği Gerger ilçesinde bulunan Sülüklü Göl, bu yıl da birçok vatandaşı ağırlıyor. Çeşitli hastalıkları tedavi ettiği inanılan sülükler için Türkiye’nin değişik illerinden gelen vatandaşlar, ayaklarını suya koyarak sülüklerin ayaklarına yapışmasını bekliyor. Sülükler yapıştıktan sonra saatlerce ayaklarını suda bekleten vatandaşlar sülüklerin vücutlarından emdikleri kirli kanı çekmesini bekliyorlar. Sülüklerle tedavi olmak için Adıyaman’da yaşayan vatandaşların yanı sıra Şanlıurfa, Elazığ, Diyarbakır, Konya, Ankara, Adana ve İstanbul’dan insanların şifa bulmak amacıyla yoğun bir şekilde buraya geldikleri görülüyor. Gölde su seviyesinin azalması, vatandaşların ve sülük ticareti yapan bazı şahısların, yasak olmasına rağmen sülükleri beraberinde götürmesi, gölde sülüklerin azalmasına, neredeyse bitme noktasına getirdi. Şifa bulmak amacıyla göle gelen vatandaşlar, yaşanan sorumsuzluklar karşısında isyan ediyor. Vatandaşlar, “Onlarca kilometre uzakta, burada şifa bulmak için geliyoruz. Burada bir çevre düzenlemesi yok. Göl, adeta kaderine terk edilmiş durumda. Su seviyesi çok düşmüş, böyle giderse koruyacak. Bu da yetmiyormuş gibi, buraya gelen insanlar sülükleri kavanozlara doldurarak beraberinde götürüyorlar. Hiç bir denetim olmadığı için her gün yüzlerce sülük alınıp götürülüyor. Gölde sülük kalmadı. Yetkililerin bir an önce duruma müdahale etmeleri gerekiyor. Bu göl başka bir yerde olsaydı, her yıl onbinlerce insan uğrardı. Bu göl, günümüzde yaygınlaşan alternatif tıbbın önemli merkezlerinden biridir. Yazık oluyor, göz göre göre göldeki sülükler bitiriliyor” şeklinde konuştular.

Sülük avcıları iş başında

Yetkililere seslenen vatandaşlar; “Kaçak avcılıkla mücadele eden yetkililerin sülük avcılığını da denetim altında tutmaları gerek. Doğayı koruma bilinci olmayan gerekli eğitimlerden geçmeyen hiç kimsenin hiç bir avcılığı yapmasına izin verilmemeli. Zarar hep cahilce yapılan yanlışlardan geliyor. Göl kimsenin şahsi malı değildir. Bu göl tüm Adıyamanlıların olduğu gibi aynı zamanda içinde yaşayan tüm canlılarındır. Kimsenin ne göle ne de içinde yaşayan canlılara zarar verme hakkı yoktur. Tabir yerindeyse insanoğlu göle sülük gibi yapıştı ve kanını emiyor.” dediler.

SÜLÜK TEDAVİSİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Sülük tedavisi atardamar ve toplardamar tıkanıklıkları başta olmak üzere birçok dolaşım sistemi hastalığında, varis, iltihaplı ve iltihapsız romatizmalar, iktidarsızlık, cinsel güç artırıcı etki (afyodizyak), üreme organı rahatsızlıkları ve kısırlık, epilepsi çeşitlerinde, yumuşak doku romatizmalarında, felç, kısmi felç, sedef, egzama gibi cilt hastalıklarında hemoroid’de, göz tansiyonu (glokom) ve buna bağlı görme kayıplarında, migrende ve her türlü baş ağrısı, yüksek tansiyon, troid’e bağlı şişmanlık hormonal bozukluklar ve buna bağlı şişmanlık, sivilce, irin, astım ve bronşial hastalıklar, yanık vakaları, iyileşmeyen yaralar ve ameliyat izleri kangren, Meniere Hastalığında ve bazı işitme kayıplarında başarıyla kullanılmaktadır.

Ayrıca Ortopedi ve Rekonstrüktif Cerrahi kapsamında, kangren gelişmekte olan kopuk organ tamirlerinde de tüm dünyada yaygın biçimde kullanılmaktadır.

Son olarak sülüğün güçlü antioksidan etkisi nedeniyle Koruyucu(Preventif) Tıpta da kullanımından bahsetmek gerekir ki; yılda bir defa yapılan Sülük Tedavisi, o yıl içinde enfeksiyonlar başta olmak üzere birçok hastalığa karşı koruyucu etki göstermektedir.

Sterile edilmemiş sülük kullanırsam ne olur ? Sterilize edilmeden, kişilerin bu sülükleri dikkatsizce kullanmaları bilinen ve bilinmeyen enfeksiyonlar kapma ihtimali açısından büyük risk taşımaktadır. Bir hastada kullanılan sülükler, başka bir hastada da kullanılabilir mi? Bir hastada kullanılan sülükler kesinlikle başka bir hastada kullanılmadan imha edilmelidir. Böylece kan yoluyla bulaşan hastalıkların geçişi engellenerek güvenli bir tedavi sağlanmaktadır. Sülükler ilk kullanımda ürettikleri salgıyı boşalttıklarından ikinci uygulamada aynı etkiyi gösteremezler.

Sülüklerin medikal alandaki ilk kliniği yaklaşık 2500 yıl önce kurulmuştur… Mikro cerrahide ve plastik cerrahide Tedavi edilecek bölgede küçük bir ısırıkla işe koyulan bu küçük omurgasız hayvan kirli kanı emerek vücudun kan dolaşımını sağlar. Mikro cerrahide ve plastik cerrahide kullanımı yaygınlaşan bu hayvanlar özellikle mikro cerrahi uzmanlarınca “ MADEN “ olarak tasvir edilirler.

 

Bu haber toplam 1317 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
NÖBETÇİ ECZANELER

Bu Gece Kahta'da

Nöbetçidir.


GAZETELER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kahta Gerçek Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Güneş dünası panel tarımsal sulama