Milletvekili AYDIN ve METİNER’le İlgili Besni Belediyesi Açıklama

4.7.2019 21:04:46
Milletvekili AYDIN ve METİNER’le İlgili Besni Belediyesi Açıklama
Adıyaman'ın Besni İlçe Belediye Başkanı Eyüp Mehmet Emre, bazı haber sitelerinde hedef olarak gösterilen AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın ile AK Parti Adıyaman eski Milletvekili Mehmet Metiner’in adının geçtiği taraflı yayın dolayısıyla açıklamada bulundu.

Habere konu edilen Besni Belediyesi Müfettiş raporunda adı geçen AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın ile AK Parti Adıyaman eski Milletvekili Mehmet Metiner ile ilgili kısımların tamamının haber konusu olmadığı ve çıkan haberde raporun bir kısmının cımbızlanarak alındığı beyan edildi.

-"KAMU, 436 BİN 529 TL ZARARA UĞRATILMIŞ"

Besni Belediyesi’nin Sosyal medya hesabında yayınlanan açıklamada, "Besni Belediyesi web sayfasında belediyenin içinde bulunduğu menfi durumun halkımızın bilgilendirilmesi amacıyla sadece 2018 Yılına ait Müfettiş Raporu başlığıyla yayımlanan raporda 'Kamu Zararı Oluşturan İşlemler' başlığı altında şu ifadelere yer verilmiştir:  

"Bazı alımı yapılan şıra alımlarının T.B.M.M başkan vekili Ahmet Aydın’a gelen misafirlerine ikram etmesi için şıra alım bedeli “ adı altında harcama belgeleri düzenlenmesine rağmen, bu şıraların T.B.M.M’ye gönderildiğine dair bilgi belgenin bulunmadığı, bu gıdaların en son yine gerçekleştirme görevlisi Hasan Hüseyin Akbaş’ın zimmetinde göründüğü tüm alımların bu kişi tarafından gerçekleştirildiği, böylelikle 436.529.00 TL kamu zararına neden olduğu incelenmiştir." 

-"İLGİLİ KİŞİLER HAKKINDA YASAL İŞLEM BAŞLATILDI"

Açıklamada, buna göre kamunun uğratıldığı zararın soruşturulması ve ilgili kişiler hakkında yasal işlem başlatıldığı belirtilerek, şunlar ifade edildi:

"Konunun raporda da belirtildiği üzere Adıyaman milletvekili Ahmet Aydın ve Adıyaman eski milletvekili Mehmet Metiner ile ilgili sadece harcama belgeleri üzerinde isimlerinin bulunuyor olması sebebiyle zan altında bırakıldığı açıktır. Soruşturmaya konu harcama belgelerinin incelenmesi bağımsız yargının alanına girmekle birlikte sadece 2018 yılı içerisinde yapılan şire harcamaları adı altında teslim makbuzu dahi olmayan ürünlerin açıklama kısmına Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın ve Adıyaman Eski Milletvekili Mehmet Metiner’in isimleri kullanılmıştır. Adı geçen milletvekillerine raporda beyan edilen harcama konusunda böyle bir teslimatın yapılmadığı tarafımızdan tespit edilmiş olup, konu ile ilgili olarak adı geçen Gerçekleştirme Görevlisi ile Harcama Yetkilisi hakkında soruşturma başlatılmıştır."

-"ŞIRA MALZEMELERİ, NEREYE, NE ZAMAN, NE KADAR VERİLDİĞİ BELİRSİZ"

Söz konusu müfettiş raporunda açıkça; “Dolayısıyla belediyeye alınan şıra malzemelerinin ne zaman, ne miktarda, nereye veya kimlere verildiğinin belirli olması gerekmektedir. Ancak, alım yapıldığı belirtilen tüm mallar gerçekleştirme görevlisi Hasan Hüseyin Akbaş tarafından alınmış olup bu malların akıbeti hakkında herhangi bir bilgi belgeye tesadüf edilmemiştir. Belediye adına yapılan harcamalarda şüphe uyandıran işlemler söz konusudur. Raporda da açıklandığı üzere yapılan tek taraflı harcama kalemleri düzenlemek suretiyle kamunun zarara uğratılması ve bazı kişi ve kuruluşlar töhmet altında tutulduğu görüldüğünden belediye adına yapılan harcamalar inceleme ve soruşturma konusu edilmiştir. Yapılan inceleme sonucunda raporda;  haksız ve hukuksuz şekilde yapılan usulsüz harcamalara bazı şahısların ismi üzerinden kılıf bulma gayreti ile hareket edildiği kuşkusu üzerine yasal süreç başlatılmıştır. Bu şıra malzemeleri taşınır kayıtlarından toplu halde çıkılmış olup nereye, ne zaman ve ne miktarlarda verildiği belli değildir. Buna rağmen söz konusu haberin tarafsız yayın ilkelerine aykırı olarak içerikle alakalı raporun bir kısmının yanlı bir şekilde işlendiği görülmektedir." denildi.Bu haber toplam 1083 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
NÖBETÇİ ECZANELER

Bu Gece Kahta'da

Nöbetçidir.


GAZETELER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kahta Gerçek Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Güneş dünası panel tarımsal sulama