“Her İhale Gazetede İlan Edilmeli”

18.03.2021 11:03:59
“Her İhale Gazetede İlan Edilmeli”
Vali Çuhadar’dan Kurumlara ‘Doğrudan Temin’ Uyarısı

Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, kamu kurumlarına ‘doğrudan temin’ ihaleleri nedeniyle uyarıda bulunarak, “ilimiz genelinde, ‘Doğrudan Temin’ usulünün, genel bir ihale yöntemi olarak algılanmaması, doğrudan temin hükümlerinden faydalanmak için yapılacak ya da alınacak mal ve hizmetlerin bölünmemesi, ayrıca Kamu İhale Kanunu’nda belirtilen özel koşullar dışına çıkılmaması, istenilen rekabet ortamının yaratılarak kamu menfaatlerinin en üst seviyede sağlanması, süreli yayınlarda yapılmayan ilanlar nedeniyle ihalelerin muhtemel iptalleri ile kamu zararına meydan verilmemesi” için bir genelge yayınladı.

Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, ‘ihale’ ve ‘doğrudan temin’ konusunda kurumlara yazı gönderdi. Yazıda ‘şeffaflık’ ilkesine vurgu yapılarak kamu zararı oluşmaması için Kamu İhale Kanunu’nu hükümlerine harfiyen uyulması istendi. Vali Çuhadar, doğrudan temin ihalelerinin her kesime ulaşması için “süreli yayınlarda ilgili mevzuata göre yayımlanması” gerektiğini de vurguladı.

Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, kamu kurumlarındaki ihalelerle ilgili endişelere duyarsız kalmadı. Birçok kurumda Kamu Kanunu’nun hiçe sayıldığı yönündeki iddiaların ardından harekete geçen Vali Mahmut Çuhadar, kurumları uyardı.

Vali Mahmut Çuhadar imzasıyla kurumlara gönderilen ‘Resmi İlanlar’ başlıklı yazıda kamu kurum ve kuruluşlarının yapacakları ihalelerin nasıl yapılması gerektiği kanunla belirlendiği hatırlatıldı. Yazıda, “Bilindiği üzere kamu hukukuna tabi olan veya kanunun denetimi altında bulunan veyahut kamu kaynağı kullanan kamu kurum ve kuruluşlarının yapacakları mal veya hizmet alımları ile yapım işlerinin ihaleleri 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu hükümlerine göre yapılmakta olup Kanunun 2. maddesinde Kanunun kapsamına giren idareler de sayılmaktadır.

4734 sayılı Kamu İhale Kanununun ‘Temel İlkeler’ başlıklı 5. maddesinde;

*İdarelerin,  bu Kanuna göre yapılacak ihalelerde; saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, güvenirliği, gizliliği, kamuoyu denetin1ini, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanmasını ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlamakla sorumlu oldukları,

*Aralarında kabul edilebilir doğal bir bağlantı olmadığı sürece mal alımının, hizmet alımının ve yapım işlerinin bir arada ihale edilmen1esi gerektiği,

*Eşik değerlerin altına kalmak amacıyla mal ve hizmet alın1ları ile yapım işlerinin kısımlara bölünememesi gerektiği,

*Bu Kanuna göre yapılacak ihalelerde açık ihale usulü ve belli istekler arasında ihale usulünün temel usuller olduğu,

*Diğer ihale usullerinin Kanunda belirtilen özel hallerde kullanılabileceği hüküm altına alınmıştır.” dendiği hatırlatıldı.

Vali Çuhadar, kamu kurumlarına gönderdiği yazıda, “Aynı Kanunun “İdarelerce Uyulması Gereken Kurallar’ başlıklı 62. maddesinde, Kanun kapsamındaki idarelerce mal ve hizmet alımları ile yapım işleri için ihaleye çıkılmadan önce uyulması zorunlu hususlar belirtilmiş, maddenin (ı) bendinde ise Kanunun 21. ve 22 maddelerindeki parasal limitler dahilinde yapılacak harcamaların yıllık toplamı, idarelerin bütçelerine bu amaçla konulacak ödeneklerin %1O’unu kamu ihale kurulunun uygun görüşü olmadıkça aşamayacağı belirtilmiştir.

Yine aynı Kanunun ‘Görevlilerin Ceza Sorumluluğu’ başlıklı 60. maddesinin son paragrafında, 5.maddede belirtilen ilkelere ve 62. maddede belirtilen kurallara aykırı olarak ihaleye çıkılmasına izin verenler ve ihale yapanlar hakkında ilgili mevzuatları gereğince disiplin cezası uygulanacağı, ayrıca fiil ve davranışlarının özelliğine göre haklarında ceza kovuşturması da yapılıp hüküm olunacak ceza ile birlikte tarafların uğradıkları zarar ve ziyan genel hükümlere göre kendilerine tanzim ettirileceği belirtilmektedir.” Denildi.

Vali Çuhadar, son olarak, “İlimiz genelinde ‘Doğrudan Temin’ usulünün, genel bir ihale yöntemi olarak algılanmaması, doğrudan temin hükümlerinden faydalanmak için yapılacak ya da alınacak mal ve hizmetlerin bölünmemesi, ayrıca Kamu İhale Kanunu’nda belirtilen özel koşullar dışına çıkılmaması, istenilen rekabet ortamının yaratılarak kamu menfaatlerinin en üst seviyede sağlanması, süreli yayınlarda yapılmayan ilanlar nedeniyle ihalelerin muhtemel iptalleri ile kamu zararına meydan verilmemesi için ihalelerin; süreli yayınlarda ilgili mevzuata göre yayımlanması ile herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini önemle rica ederim.” dedi.

Bu haber toplam 10628 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler

 

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
NÖBETÇİ ECZANELER

Bu Gece Kahta'da

Nöbetçidir.

GAZETELER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kahta Gerçek Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Güneş dünası panel tarımsal sulama